Dudr Tools v časopise Terra

13.09.2017

Rozhovor s technickým expertem Dudr Tools s.r.o. najdete v aktuálním čísle časopisu Terra (9/2017). Představil brusky německé kvality Kohlbacher Shark 200 a Shark 600, které jsme upravili speciálně pro naše zákazníky. Prezentovat je budeme také na letošním veletrhu WOOD-TEC 20017 v Brně. 

http://www.terrapolis.cz/ 

Rozhovor s Ing. Ondřejem Tureckým, technickým expertem a obchodním ředitelem společnosti Dudr Tools s.r.o.
 
S jakými problémy se na vás nejčastěji obracejí zákazníci vašich pilových pásů?  
Nejčastějším problémem je určitě praskání pilových pásů. Je potřeba si uvědomit, že pokud na broušení pásů použijete brusku s malým výkonem, nemohou pokaždé dosáhnout perfektního výsledku. Na spoustě pil jsme viděli „brusky“ s nedostatečným vedením pásu i brusného kotouče, s obrovskými vůlemi, malým výkonem motoru, apod. Obsluha takové brusky pak pás neustále hlídá a složitě upravuje nastavení brusky. I přes tuto snahu se na pásech vyskytují chyby jako spálená místa, nedobroušený profil nebo rozhozená rozteč. Při každém cyklu broušení se chyby kumulují, což vede k předčasnému zničení pásu, nejčastěji k jeho prasknutí.  Používáním brusek typu SHARK praskání zcela vymizí.

Můžete popsat největší rozdíly mezi „konvenčními“ bruskami a bruskami typu Shark?
Levné brusky mají složité nastavování pomocí nářadí, většinou bez číselníku, takže je obtížné ji nastavit pokaždé stejně. Velkým, a často podceňovaným problémem, je ruční orovnávání brusného kotouče.  Od oka prostě nelze udržet tvar nástroje v rozumné toleranci. Díky tomu je ale v každém cyklu do pásu broušen odlišný profil, což je zdroj problémů. Nastavení brusek Shark je jednoduché. Ovládací prvky mají číselníky, takže máte pokaždé stejné nastavení, i pokud měníte pásy s jinou roztečí a profilem. Robustní vedení pásu i brusné hlavy neumožnuje pásu se jakkoliv „kroutit“ nebo „poskakovat“, takže každý jednotlivý zub je stejný jako ostatní. Diamantovým orovnávačem precizně natvarovaný velký keramický brusný kotouč spolu s výkonným motorem jsou zárukou bezchybného broušení.

Někteří pilaři se mohou leknout investic: máte odhad, kdy se vám vrátí pořizovací cena?
To záleží na velikosti každého provozu a jeho výkonnosti, tzn. na využití brusky. Spousta pilařů investuje miliony korun do technologií na pořez a podobně, a přitom bruska, která připravuje nejdůležitější nástroj, je na posledním místě. Jejich investice za miliony pak může být zmařena, protože nejsou schopni připravit nástroj do řezu.

Jakou máte zpětnou vazbu od zákazníků, kteří již na bruskách Shark Kohlbacher brousí?
Zákazníci, kteří si už Shark 600 koupili, oceňují velkou úsporu času, kdy nemusí brusku hlídat, a přesto z brusky vyjede precizně naostřený pás. Zákazníci, kteří střídají různé profily na měkké a tvrdé dřevo, chválí jednoduché přenastavení stroje. Jednoznačně jsou všichni spokojení s kvalitou řezu, s delší výdrží pásu v řezu a výrazným zvýšením životnosti pásu. Noví zákazníci si mohou brusky prohlédnout na blížícím se veletrhu WOOD-TEC v Brně.


zpět na výpis

Aktuality

Od prasátka jsme se přes slivovičku dopracovali až k jitrničce.

29.11.2021

Byly to pravé moravské hody, na kterých si náš šéf Tom Dudr vyzkoušel vyrábět tlačenku,... číst více

Je to doma! Jsou pod střechou! Ode dneška je nás přes 100!

01.11.2021

Přijali jsme jubilejního stého zaměstnance a vlastně přišli hned dva, takže je nás 101 ... číst více

Podzimní bruslení

27.10.2021

Jak se to říká? Ve zdravém těle zdravý duch? Sice jsme spolu každý den v práci, ale... číst více

všechny novinky